Nyheter24
Annons

Nylander poängkung i Stanley Cup

Publicerad: 10 maj 2025, kl. 05:20
Uppdaterad: 10 maj 2025, kl. 06:44
William Nylander med pucken under en av matcherna i åttondelsfinalen mot Ottawa. Arkivbild. Foto: Justin Tang/AP/TT

William Nylander fortsätter att plocka poäng i Stanley Cup och toppar nu poängligan i slutspelet. Men trots två nya poäng i tredje kvartsfinalmötet mot Florida förlorade hans Toronto med 5–4 efter en dramatisk förlängning.

De gästande kanadensarna ledde med både 2–0 och 3–1, där stjärnsvensken assist-noterades vid det andra och tredje målet. Men hemmalaget kom igen – genom tre mål i andra perioden kunde Florida både reducera, kvittera och gå om.

I tredje lyckades gästerna kvittera och slet sedan hårt för att hålla undan i slutminuterna när laget drabbades av en olyckligt tajmad utvisning.

Men det slutliga jublet stod till sist Florida för när Brad Marchand avgjorde drygt 15 minuter in i förlängningen.

— Vi slet hårt för att skapa oss en möjlighet att vinna i förlängningen. Men vi hade inte marginalerna på vår sida den här gången, sade Torontos tvåmålsskytt John Tavares till AP efter matchen.

Toronto leder dock fortsatt matchserien, som avgörs i bästa av sju, med 2–1.

Utöver det kan Nylander trösta sig med att han efter nattens skörd ligger delad etta i slutspelets poängliga på 15 poäng. Förstaplatsen delar han tillsammans med Mikko Rantanen, vars Dallas åkte på förlust i den andra kvartsfinalen mot Winnipeg, som slutade 4–0.

Ställningen i kvartsfinalerna, Stanley Cup

Winnipeg–Dallas: 1–1

Vegas–Edmonton: 0–2

Florida–Toronto: 1–2

Washington–Carolina: 1–1

Kommentarer

Annons
Annons
Annons