Nyheter24
Annons

Efter F1-stjärnornas ilska: Straffen sänks

Publicerad: 14 maj 2025, kl. 22:16
Max Verstappen är en av de som har varit kritiska mot straffen förarna får vid svordomar. Straff som nu ändras. Arkivbild. Foto: Rebecca Blackwell/AP/TT

Max Verstappen är en av F1-stjärnorna som riktade stor kritik mot de stora bötesbelopp som tillkom vid svordomar – och att man riskerade att stängas av. Nu ändrar FIA regelboken.

Inför helgens race på Emilia-Romagna i Italien har formel 1:s styrande organ minskat de kontroversiella straffen som har delats ut till förarna vid svordomar.

Bland andra har Max Verstappen varit högljudd i sin kritik – inte minst efter att han straffades för att ha svurit vid en presskonferens i Singapore. Även ett öppet brev har skickats till FIA-presidenten Mohammed Ben Sulayem med vädjan att ändra reglerna.

Och nu kommer förarna inte längre riskera att stängas av, samt att det maximala grundläggande bötesbeloppet sänks från drygt 110 000 kronor till 55 000 kronor, meddelar FIA.

De nya riktlinjerna gör också att tävlingsledarna får bedöma om svordomar kommer under "kontrollerade" eller "okontrollerade" omständigheter.

Därmed kan svordomar på presskonferenser fortsatt straffas, men mitt under race förbises.

Något Williams Carlos Sainz välkomnar.

"Jag tycker inte att du kan vara tuff på de här sakerna, för de kan inte förstå pressen, adrenalinet och hur vi känner i bilen när vi pratar i radion", sade han på en presskonferens i februari.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons