Nyheter24
Annons

Truls Möregårdhs svar efter knarkhärvan

Publicerad: 15 maj 2025, kl. 16:17
Truls Möregårdh uttalar sig efter interna konflikterna
Foto: Johan Nilsson / TT & Claudio Bresciani/TT

Truls Möregårdh har löst den stökiga situationen i landslaget, då han framöver kommer träna med sin bror. Men hur svarar han egentligen på knarkhärvan som ägde rum?

Truls Möregårdh var tidig med att identifiera problem i landslagsledningen, vilket han avslöjade för Nyheter24.

"Det är lite stökig"

Angående förbundskaptensfrågan svarade Möregårdh följande i en intervju med Nyheter24 som ägde rum i oktober 2024.

– Det är nästan så att du får fråga SBTS (Svenska Bordtennisförbundet) om det. För jag fattar inte riktigt vad deras upplägg är och hur de vill att det ska vara. För jag tycker det är lite stökigt. Jag har inte riktigt fått det svart på vitt hur systemet ska vara. Jag har inte för mycket att säga om det där. Men förhoppningsvis så blir det bra i slutändan. 

Annons

Det var en förvirrande situation som uppstod.

– Jag har inte riktigt förstått det. Vi har fått en förbundskapten som är officiell och det är Tobias Bergman som ska vara för både damerna och herrarna. Jag vet inte riktigt om det ska vara så att vi har olika coacher på turneringar eftersom han har båda eller om han ska coacha mer, sa Möregårdh fortsatte:

– Jag har inte riktigt fått underfund med det och det vet väl jag inte om förbundet heller har fått det. Men det är lugnt för mig jag har det bra i Eslöv och Malmö och det är där jag har utvecklats så det är inga konstigheter för mig.

Tobias Bergman lämnade sitt uppdrag efter narkotikadomen

Annons

När en narkotikadom från 2023 uppdagades lämnade förbundskaptenen Tobias Berman sin roll. I en intervju med Expressen fick Möregårdh svara på frågan: Är det bra mellan er?

– Ja. Vi träffas ju nästan aldrig, så jag vet inte riktigt var man fått det där ifrån. Jag och Anton (Källberg) har varit på några turneringar nu och pratar absolut med varandra. I slutändan är det en singelsport. Jag är där (på VM) för mig själv. Sen ska jag spela dubbel med Anton också. Och det vill vi göra riktigt, riktigt bra. 

Samtliga i landslaget valde att visa sitt stöd för Bergman på sociala medier, men inte Möregårdh.

– Jag känner inte att man behöver ta allt på sociala medier. Vissa saker känns bättre att ta privat. Om de (lagkamraterna) inte tycker det så tycker de inte det. Jag var inte iblandad, fick ingen fråga om att vara med i inlägget heller. Därför var jag inte med.

"Haft komplikationer med diverse saker"

Slutligen fick han komma in på sin egen status inför ett stundande VM, till följd av allt stök som varit.

– Ja, jag fattar att frågorna kommer. Det är lugnt. Jag mår bra och spelar bra pingis. Och allt kommer vara bra på VM också. Vi är ett landslag som alltid gör det väldigt bra, trots att vi haft komplikationer med diverse saker. Jag vet att vi alla kommer hantera allt bra. 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons