En tidigare tjeckisk fotbollstränare stängs nu av på livstid från all fotbollsrelaterad verksamhet efter en omfattande utredning från Uefa.
42-åringen dömdes redan förra året i Tjeckien till ett års villkorligt fängelse och fem års tränarförbud efter att ha filmat kvinnliga spelare i duschar och omklädningsrum under flera års tid.
Enligt uppgifter ska totalt 14 spelare ha filmats i smyg mellan 2019 och 2023.
Uefa agerar efter utredning
Efter en egen granskning kom Uefas kontroll-, etik- och disciplinnämnd fram till att tränaren brutit mot regler kring olämpligt beteende och skadat fotbollens anseende.
Nu förbjuds han från att delta i någon form av fotbollsaktivitet resten av livet.
– Det här resultatet skickar ett starkt och viktigt budskap om att kränkande och olämpligt beteende inte har någon plats inom fotbollen, säger spelarfacket Fifpro enligt BBC Sport.
Uefa har även bett Fifa att göra avstängningen global.
Material hittades på nätet
Mannen arbetade i nästan 15 år som tränare för flick- och damlag i den tjeckiska klubben 1. FC Slovacko.
Han greps i september 2023 efter att polisen hittat det hemligt filmade materialet publicerat på nätet. Enligt Fifpro ska kameran ha varit gömd i en ryggsäck och den yngsta spelaren som filmades var 17 år gammal.
Polisen fann även material kopplat till sexuella övergrepp mot barn i hans ägo.
Spelarna slog larm efter gripandet
Enligt spelarfacket fick flera av spelarna först reda på att de blivit filmade efter att tränaren gripits av polis.
Tidigare i år berättade flera av offren för tjeckiska medier att händelsen påverkat dem svårt psykiskt och att de blivit rädda för att vistas offentligt av oro för att bli filmade igen.
Mannen har tidigare varit förbundskapten för Tjeckiens F19-landslag på damsidan och har även röstats fram som landets bästa damfotbollstränare.
