Nyheter24
Annons

Fransk jätteskräll i Paris: ”Helt otroligt”

Publicerad: 2 juni 2025, kl. 13:26
Uppdaterad: 2 juni 2025, kl. 15:48
Fransyskan Lois Boisson stod för turneringens största skräll när hon slog ut Jessica Pegula i Franska mästerskapen. Foto: Thibault Camus/AP/TT

21-åriga Lois Boisson stod för en jätteskräll när hon slog ut världstrean Jessica Pegula i Franska mästerskapen. Den unga fransyskan är nu klar för kvartsfinal, i sin nionde professionella match i karriären.

— Jag vet inte vad jag ska säga. Min första seger mot en topp tio-spelare. Och på den här arenan med den här publiken. Jag gav mitt allt och i slutändan vann jag, vilket är helt otroligt, säger Boisson.

Boisson är i dagsläget rankad 361 i världen, och har som bäst befunnit sig på plats 152 på världsrankingen.

Pegula tog hem första set (6–3), men Boisson vann det andra (6–4).

Det tredje och avgörande setet var jämnt – vid 4–4 tog det över elva minuter innan Boisson kunde bryta till 5–4.

Efter över totalt 2,5 timmars spel servade Boisson sig till 6–4 i tredje set, och en seger med 2–1 i set.

Annons

— Jag hoppas gå hela vägen och vinna, säger Boisson.

Världstvåan vidare

Andraseedade Coco Gauff är klar för sin femte raka kvartsfinal i Franska mästerskapen.

21-åringen vann mot Jekaterina Alexandrova i två raka set i fjärde omgången.

Gauff rivstartade matchen och gick snabbt upp till 4–0 i första setet.

Annons

Sedan började Alexandrova komma in i matchen. De två sista gamen var Gauff inte lika överlägsen, men vann likväl båda två och tog hem första set med 6–0 på 29 minuter.

Det visade sig bli en match med två ansikten – andra setet var ett mycket jämnare sådant.

Vid 5–5 lade Gauff i nästa växel och kunde till slut vinna andra set med 7–5.

— Jag tycker att jag spelade bra hela matchen, säger amerikanskan, trots de skilda matchbilderna.

”Det är tortyr”

Parallellt spelade 18-åriga supertalangen Mirra Andrejeva, som även hon nu är klar för kvartsfinal.

Den unga ryskan vann mot Daria Kasatkina i två set (6–3, 7–5).

— Jag är så, så glad att jag vann. Jag hatar att spela mot henne (Kasatkina). Vi har tränat ihop och även då är det tortyr att möta henne, erkänner Andrejeva efter avancemanget.

— Jag är taggad på att spela kvartsfinal.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons