Nyheter24
Annons

Norén missade i US Open-kvalet

Publicerad: 3 juni 2025, kl. 14:12
Alex Norén. Foto: David J. Phillip/AP/TT

Alex Norén ser ut att missa US Open nästa vecka. Svensken tog ingen av de sex platserna i sitt kval.

Tio olika kvaltävlingar till årets tredje golfmajor spelades under måndagen, men Alex Norén hade ingen lycka med sig i Columbus, Ohio.

Norén gick de två rundorna på 70 respektive 72 slag (totalt –2). Sex US Open-platser stod på spel och Norén hade behövt vara tre slag bättre för att nå särspelet om den sjätte och sista platsen.

För bara några veckor sedan gick Alex Norén i sista dagens ledarboll i den senaste majorn, PGA-mästerskapet. Efter en tung avslutningsdag hamnade Norén på 17:e plats, åtta slag bakom världsettan Scottie Scheffler.

Senare den här veckan får den 42-årige svensken en sista chans att nå US Open, men då krävs en topplacering i Canadian Open. Norén, rankad 73:a i världen, måste klättra till topp 60 på världsrankningen för att få spela majorn på Oakmont Country Club utanför Pittsburgh, Pennsylvania.

I nuläget är bara två svenskar klara för US Open. Förutom världsåttan Ludvig Åberg också Joakim Lagergren, som lyckades knipa en plats i ett av kvalen som avgjordes i maj.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons