Nyheter24
Annons

Fransk fotbollslegendar död

Publicerad: 17 juni 2025, kl. 22:38
Uppdaterad: 17 juni 2025, kl. 23:02
Bernard Lacombe. Arkivbild Foto: Salvatore Di Nolfi/AP/TT

Bernard Lacombe, som bland annat var med och vann EM-guldet med det franska fotbollslandslaget 1984, är död. Det skriver Le Monde och hänvisar till uppgifter på Olympique Lyonnais konto på X.

Ämne:

Fotboll

Där skriver klubben:

"Det är med enorm sorg som vi denna tisdagskväll fick veta om Bernard Lacombes död. Alla våra tankar går till hans familj och nära och kära, men också till Lyons fans och fotbollen. Farväl Bernard, du var vår legendar, den störste av alla".

Hade olika roller i Lyon

Anfallaren Lacombe spelade i nio år för Lyon i en karriär som spände över 18 år. Han tillhörde även S:t Etienne och Bordeaux, där han blev fransk mästare tre gånger. Med sina 255 mål på 497 matcher är han den näst bäste målskytten genom tiderna i franska ligan.

Annons

Lacombe återvände efter spelarkarriären till Lyon där han under flera år hade olika roller, som tränare och sportdirektör.

Han spelade 38 landskamper för Frankrike och gjorde tolv mål. I VM i Argentina 1978 gjorde Lacombe mål mot Italien redan efter 30 sekunder och blev den snabbaste målskytten i landslaget.

Han slutade i landslaget efter EM-finalen mot Spanien 1984.

Bernard Lacombe blev 72 år

Kommentarer

Annons
Annons
Annons