Nyheter24
Annons

Ingen speltid för Isak: ”Risken var för stor”

Publicerad: 5 sep. 2025, kl. 23:18
Alexander Isak på sidlinjen hela matchen. Foto: Darko Bandic/AP/TT

Det blev ingen speltid för Alexander Isak i VM-kvalpremiären mot Slovenien. Risken var för stor att använda honom i dag, säger förbundskaptenen Jon Dahl Tomasson.

Alexander Isak har bara genomfört tre lagträningar, med det svenska landslaget under den här veckan, efter sommaruppehållet. På grund av kontraktsförhandlingarna fick han inte vara med Newcastle och träna utan har fått köra på egen hand.

— Eftersom han bara haft tre träningar och ingen försäsong och förstås ingen matchtid så var risken för stor att använda honom i dag, säger Jon Dahl Tomasson i Viaplay.

På frågan om det blir speltid för storstjärnan mot Kosovo på måndag svarar förbundskaptenen:

— Förhoppningsvis, förhoppningsvis, som en ”game changer".

Övergången till Liverpool blev klar under transferfönstrets sista dag. Liverpool fick, enligt uppgift, betala mer än 1,6 miljarder kronor för Isak.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons