Nyheter24
Annons

Ikonens drag: Skrev i ”kommunisttidning”

Publicerad: 9 sep. 2025, kl. 11:46
Los Angeles Lakers-spelaren Lebron James. Arkivbild. Foto: Abbie Parr/AP/TT

Basketikonen LeBron James har rest till Kina för att marknadsföra NBA i landet, efter den långa konflikten mellan parterna. På måndagen publicerades en debattartikel av James i statligt ägda Folkets dagblad.

”Basket är inte bara en sport, men också en bro som kopplar oss samman”, skriver 40-åringen bland annat.

”Entusiasmen och vänligheten från kinesiska vänner har verkligen rört mig, och allt jag kan göra är att ge mitt allt i varje match för att uttrycka min tacksamhet”.

Artikeln har uppmärksammats av Hongkong-baserade South China Morning Post.

”Det är ovanligt att språkröret för Kinas styrande kommunistparti publicerar artiklar undertecknade av utländska idrottsstjärnor”, skriver South China Morning Post som sedan 2016 också har en nära koppling till kommunistpartiet.

NBA var väldigt stort i Kina fram till 2019, när ligan valde att inte straffa Daryl Morey, dåvarande general manager för Houston Rockets, för en tweet som stöttade regeringskritiska demonstranter i Hongkong. Tv-sändningar från NBA-matcher stoppades då i Kina.

Förbudet varade i ett år, och det dröjde till 2022 innan NBA återigen började sändas regelbundet i landet.

I ett försök att åter lyfta NBA i Kina kommer två försäsongsmatcher mellan Phoenix Suns och Brooklyn Nets spelas i Macao i oktober. Försöket att återuppbygga relationen kommer i en tid med politiska spänningar och tullkaos mellan USA och Kina.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons