I 32 år har Tyskland väntat på att få lyfta EM-pokalen. Efter en bronsmedalj och besvikelse under hemma-EM 2022 fick landet nu sin revansch.
Turkiet besegrades i en rysarfinal som böljade fram och tillbaka. I halvtid låg Tyskland under med 40–46 efter att Turkiets stjärnor Alperen Sengun och Cedi Osman dominerat tillställningen.
Sedan kom vändningen.
Trepoängarna började sitta från de tyska spelarna och Franz Wagner, NBA-stjärna i Orlando Magic, bar lagets offensiv.
Den fjärde perioden präglades av misstag och nervositet. I slutet kunde dock Tyskland rycka ifrån och ta en efterlängtad EM-triumf. Dennis Schröder, NBA-stjärna i Detroit Pistons, tog tag i Tysklands spel när det gällde som mest och stod själv för de sju sista poängen i matchen.
Grekland knep tidigare under kvällen bronset efter en dramatisk match mot Finland.
Sverige blev utslaget i åttondelsfinal av turneringen, av Turkiet.