För drygt två år sedan flyttade Roos från Växjö ner till Malmö. Tillsammans med sambon Daniel Ståhl fick de tag på en liten och trång lägenhet via ett uthyrningsföretag – och det blev första steget till en förändring.
Hos tränaren Staffan Jönsson har 30-åringens utveckling tagit fart.
— Det känns som att vi har hittat så som jag ska stöta, ett bra sätt att tänka, säger hon.
— Sedan har vi väldigt kul i träningsgruppen, jag trivs bra med träningarna, i truppen och i livet...

Tuffast och modigast
Livet vid sidan tillsammans med en dynamik i träningsgruppen – där det är viktigt att var sig själv – har gett längre längder. Numera är hon ofta över 19 meter och i våras satte hon även svenskt rekord på 19,66 meter.
Tränaren Staffan Jönsson, som även tränar diskusstjärnan Daniel Ståhl och kulstötaren Wictor Petersson:
— Det går ihop med det här grupptänket vi har och att hon är på den platsen hon vill vara i sitt liv, och mår bra där, säger han.
Jönsson är också inne på att Roos ”mår bra” fysiskt och tekniskt samt att de har slutat att laborera och i stället väljer få saker för att få kontinuitet.
— Hon gör det vi vill göra ofta tekniskt – och då blir enklare.
”Powerbrud”
En som också har sett utvecklingen på nära håll är givetvis sambon Ståhl.
— Hon har utvecklats som människa och även blivit en mer powerbrud i branschen, sett till Diamond League-tävlingar och mästerskap, säger han.
— Hon har i många år legat på att göra kvalgräsen men det där lilla extra har saknats. Nu nosar hon nästan på 20 meter. Jag har trott och sett det här i flera år och sedan kommer det, rätt vad det är, och det är riktigt häftigt.
Hur går det för henne?
— Jag vill inte sätta press... Jag vill att hon stöter riktigt långt, det är det enda jag vill säga. Placering och sådant där säger jag inte. Jag vill att hon ska må bra, vara redo och bara blåsa på, säger Daniel Ståhl.