Nyheter24
Annons

Ryska idrottare tillåts tävla i OS

Publicerad: 19 sep. 2025, kl. 17:34
Trots att Rysslands krig mot Ukraina fortsätter kommer ryska och belarusiska idrottare att kunna delta i vinter-OS i Milano och Cortina i februari. Arkivbild. Foto: Jean-Christophe Bott/AP/TT

Precis som under sommar-OS i Paris förra året öppnas dörren för ryska och belarusiska idrottare under vinter-OS i Milano och Cortina i februari. Det meddelar Internationella olympiska kommittén i ett pressmeddelande.

Ämne:

Belarus

Liksom under spelen i Paris är deltagandet villkorat. Inga ryska eller belarusiska lag får vara med, och för individuella idrottare gäller att man ska tävla under neutral flagg och med krav på "neutralitet".

Det är dessutom upp till de enskilda idrotternas internationella förbund att avgöra om de alls vill släppa in deltagare från Ryssland och Belarus eller inte.

Efter det att Ryssland inledde sitt anfallskrig mot Ukraina i februari 2022, med stöd av Belarus, portades båda länderna från majoriteten av världens alla sporter. På senare tid har dock flera idrottsförbund luckrat upp reglerna.

Två förbund med OS-status som numera har öppnat för ryska och belarusiska idrottare är Internationella skridskoförbundet (konståkning, skridsko, shorttrack) och Internationella förbundet för skidalpinism.

I OS i Paris deltog drygt 30 ”neutrala” ryska och belarusiska idrottare.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons