Nyheter24
Annons

Krossade Europarekordet – firar med champagne

Publicerad: 26 okt. 2025, kl. 09:28
Andreas Almgren springer försök på 5 000 meter under friidrotts-VM i Tokyo i september. Foto: Christine Olsson/TT

Ämne:

Stockholm

Andreas Almgren förbättrade rekordet med 32 sekunder. Det tidigare hade schweizaren Julien Wanders, 59.13, från februari 2019 i Förenade arabemiraten.

Extra imponerande är rekordet med tanke på förhållandena under loppet.

— Det blev ganska tuffa förhållanden med blåst och att ligga mycket i front, men jag är väldigt nöjd med att jag lyckades genomföra det på ett så här bra sätt, säger Almgren, som trodde på rekordtid inför loppet.

— Träningen har gått riktigt bra på senaste tiden. Jag tror att om det hade varit mindre blåsigt och om jag hade kunnat ligga lite mer bakom hade jag nog kunnat springa ännu fortare. Men jag är väldigt nöjd med tanke på förutsättningarna.

Slutade fyra

Almgren slutade fyra i loppet som vanns av etiopiern Yomif Kejelcha.

Annons

Loppet var Almgrens sista lopp för säsongen – han tänker inte springa något under inomhussäsongen.

— Det är tanken. Jag vill fortsätta att bygga väldigt mycket uthållighet inför sommaren och då är det alltid en risk för mig inomhus med tajta kurvor och så vidare.

Börjat på champagnen

Rekordet ska nu firas ordentligt.

— Jag har några kompisar som är här nere och kollar på loppet, så vi ska ha det kul i kväll. Äntligen kan man ha en kväll där man inte behöver tänka på träningen dagen efter eller på att man inte får bli sjuk. Nu ska jag bara slappna av och ha det kul, säger Almgren.

— Kompisarna hade med sig en champagne till målgången, så den har vi redan börjat på.

Den 30-årige svensken tog brons på 10 000 meter vid VM i Tokyo i september. Almgren har sedan i juni i år Europarekordet på 5 000 meter, satt vid Diamond League-galan i Stockholm, och i Valencia i januari blev det Europarekord på 10 kilometer landsväg på 26.54.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons