Nyheter24
Annons

Haalands ”måltorka” över – slog skrällgänget

Publicerad: 2 nov. 2025, kl. 19:51
Manchester City-anfallaren Erling Braut Haaland jublar efter ett av sina två mål mot Bournemouth. Foto: Ian Hodgson/AP/TT

Ämne:

Fotboll

För en vecka sedan lämnade Haaland planen mållös när det blev en 0–1-förlust i ligan borta mot Aston Villa. Innan dess hade anfallaren svarat för mål i nio raka matcher för klubblaget Manchester City i ligan och Champions League.

Hemma mot Bournemouth satte Haaland Premier League-mål nummer tolv för säsongen när han bjöds på ett friläge i den 17:e minuten.

Visserligen stack Tyler Adams emellan med en kvittering, men i den 33:e minuten rann norrmannen igenom igen och satte 2–1-målet. I andra halvlek fastställde Nico O'Riley segern till 3–1.

Med totalt 13 ligamål toppar Haaland skytteligan överlägset – sju mål före en kvartett spelare.

För Bournemouth var det säsongens blott andra ligaförlust. Överraskningslaget förlorade premiären mot det regerande mästarlaget Liverpool, men därefter blev det fem segrar och tre oavgjorda.

Laget är med 18 poäng fyra i tabellen. Manchester City är tvåa på 19 poäng – sex efter serieledaren Arsenal.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons