Nyheter24
Annons

Han blir herrlandslagets kapten under Graham Potter

Publicerad: 10 nov. 2025, kl. 16:55
Uppdaterad: 10 nov. 2025, kl. 16:59
Graham Potter, Victor Nilsson Lindelöf och Alexander Isak.
Graham Potter har gjort sitt val. Foto: Pontus Lundahl/TT & Jessica Gow/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Graham Potter har tagit sitt beslut. Victor Nilsson Lindelöf kommer fortsatt vara landslag för det svenska landslaget.

Graham Potter: "Det kommer bli Victor"

Landslaget har samlats i Marbella för att förbereda sig inför VM-kvalets två sista matcher. På en presskonferens i samband med den nyligen nämnda samlingen bekräftade Potter vem som kommer vara kapten under hans tid som förbundskapten.

– Det kommer bli Victor, sa han enligt Aftonbladet på presskonferensen.

"Vet vad som krävs"

Potter utvecklade sitt beslut:

Annons

– Jag tycker att han är en erfaren spelare som vet vad som krävs i landslaget. Han är en bra ledare i gruppen och jag är ganska säker på att han kan hjälpa oss mycket med att få ut budskap till truppen.

Nilsson Lindelöf har fått knappt med speltid sedan han anslöt till Aston Villa – men fick spela 90 minuter i deras drabbning mot Maccabi Tel Aviv i Europa League.

Nilsson Lindelöf kramar om David Moyes. Foto: Stella Pictures

– Det är bra för oss. Såklart måste vi vara medvetna om det och vi har andra alternativ också. Precis som med alla spelare måste vi balansera vad som är bra för spelaren och laget, sa Potter.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons