Det tog drygt tio minuter innan den svenska stjärncentern skickade in matchens första mål. Framspelad av Adam Fox tog 32-åringen emot pucken vid blå linjen och fick gott om tid på sig att lura Juuse Saros i Nashville-målet.
Målet innebar slutet på en drygt 141 minuter lång måltorka på hemmais för Rangers som verkligen inte fått till det på hemmaplan i Madison Square Garden. När matchen var över kunde laget dock glädja sig åt säsongens första hemmaseger. Nattens sex mål är lika många som de mäktat med i de inledande sju hemmamatcherna tillsammans.
Nashville har förvisso vunnit på hemmaplan, men när laget nu åker till Stockholm för att möta Pittsburgh är det med en förlustsvit på fem raka matcher i bagaget.




