Sverige har tio spelare kvar från EM-truppen, men saknar i princip hela startfemman från sommarens framgång i Finland och Lettland där Sverige för första gången gick vidare från gruppspelet.
Miamistjärnan Pelle Larsson saknas såklart då NBA-säsongen pågår, men även centern Simon Birgander och Viktor Gaddefors lämnar hål.
I stället fick veteranen Ludvig Håkanson, till vardags i spanska Joventut, ta ett stort ansvar. Han spelade nästan 34 minuter, men orkade inte hela vägen.
Håkanson sköt tre trepoängare i första halvlek där Sverige tappade 22–18 till 22–27, men kunde komma närmare till paus där tjeckerna ledde med 47–46.
I början av den tredje perioden spelade Sverige optimistiskt och gick upp i ledning med fyra poäng, men sedan tog Tjeckien över. Svenskarna brände från straffkastlinjen och under de sista två minuterna av perioden gjorde tjeckerna 10–3 och gick fram till en elvapoängsledning. I sista perioden rann det i väg ytterligare.
Tobias Borg, i spanska Palencia, blev bäste poängplockare med 18 poäng och Ludvig Håkanson och Olle Lundqvist gjorde 15 poäng vardera.
Sverige möter Slovenien på hemmaplan i Scandinavium på måndag och i gruppen ingår även Estland. Efter dubbelmöten tar sig de första lagen vidare till den andra fasen av kvalet till VM i Qatar 2027.




