Nyheter24
Annons

Ebba Anderssons syrliga känga till Henrik Lundqvist

Publicerad: 2 dec. 2025, kl. 18:30
Henrik Lundqvist och Ebba Andersson
Ebba Andersson högg tillbaka mot Henrik Lundqvist Foto: Claudio Bresciani/TT & Ulf Palm/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Henrik Lundqvist kommer synas till i rutan under kommande OS. Han kommer ta sig an rollen som hockeyexpert i både TV4 och SVT:s sändningar.

De ger Henrik Lundqvist bäst chans till OS-guld

I ett klipp på SVT.se delade Henrik Lundqvist med sig av en lista på sina fem främsta favoriter till att ta OS-guld.

Nedan listas de fem guld-hoppen, i den ordningen som Lundqvist listar dem:

5. Lag Anna Hasselborg (Curling)

4. Tre Kronor herr (Ishockey)

3. Maja Dahlqvist (Längdskidor)

2. Frida Karlsson (Längdskidor)

1. Lag Niklas Edin (Curling)

Ebba Andersson slår tillbaka – efter att ha blivit utesluten

Ebba Andersson är ett av namnen som inte finns på listan. Trots att hon inte berördes avsevärt mycket av att inte vara med på listan, var hon tveksam på hans kunskap:

Annons

– Då finns det många som har ännu större tro på. Han kanske inte ens vet att jag existerar, sa hon i en intervju med Expressen.

När det förtydligades för Andersson att han hade koll på Frida Karlsson och Maja Dahlqvist, och således även längdskidåkning, svarade hon på följande vis:

– Just det. Ja, men han kanske inte såg skiathlonen eller 10 kilometersloppet på VM? Bara femmilen och min vurpa där på slutet? Den ingav ju inte något OS-hopp direkt.

Varken Jonna Sundling eller Ebba Andersson finns på Lundqvists lista. Foto: Terje Pedersen/TT

Henrik Lundqvist: "Känner inte igen alla ansikten"

I klippet förtydligade Lundqvist att han inte kände igen alla ansikten, och syftade då på de papperslappar med bilder på svenska olympier som han fick.

– Jag känner ju inte igen alla ansikten här, sa han i klippet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons