Det var en märkbart frustrerad Klæbo som lämnade målfållan efter att bara ha slutat fyra i sin kvartsfinal i lördagens sprint. Norrmannen kastade stavarna och slet, enligt Viaplay, också sönder västen innan han lämnade tävlingsområdet.
Då levde ändå fortfarande hoppet om att ta sig vidare som ”lucky loser”, men den livlinan försvann lite senare och Klæbo var utslagen.
Det var en ovanlig syn när 29-årige Klæbo tappade balansen ungefär halvvägs in i sin kvartsfinal. Han lyckades trots allt stå på skidorna, men tappade mark och fick jaga in mot slutet. När han gjorde en dålig kurva in mot upploppet blev avståndet till de främsta i heatet för stort.
Johannes Høsflot Klæbo har tidigare i vinter vunnit de två individuella sprintarna som körts, i Ruka och Trondheim.
På fredagen vann han också sprintstafetten i Davos i par med Erik Valnes.




