Det blev en helnorsk prispall med Mattis Stenshagen som vinnare. Det var hans första världscupseger.
— Jag kan knappt tro det. Det var ett ouppnåeligt mål i många år och nu står jag här som vinnare. Jag var på väg att lägga av i våras. Jag har gått igenom hela känsloregistret, därför är det extra kul att stå här i dag, säger han till norska Viaplay.
Johannes Høsflot Klæbo kom tvåa och behåller ledningen i Tour de Ski, efter att ha vunnit det inledande sprintloppet. Emil Iversen kom trea.
Edvin Anger, som gick till semifinal i söndagens sprint, gjorde säsongens bästa millopp i klassisk stil. I säsongspremiären i Ruka blev han nia.
”Bådar gott”
I Toblach blev det en femteplats, en knapp halv minut efter segraren. Han ligger fyra i totalen.
— Skönt att få till ett hyfsat lopp, det är ett steg åt rätt håll men jag är fortfarande inte helt där jag vill vara, säger Anger.
— Kroppen är mycket bättre än den varit den senaste månaden och det bådar gott till kommande rejs. Det kan bli en kul tour, synd att jag sabbade det lite väl mycket i går.
Myhlback besviken
Resten av svenskarna hade betydligt mer blygsamma placeringar. Truls Gisselman kom på 18:e plats och William Poromaa på 24:e.
— Det var tufft och segt. Just nu är man för dålig, säger Poromaa till Viaplay.
Alvar Myhlback, 59:a, var väldigt besviken efteråt.
— Jag är bara ledsen, liksom. Jag vill bara gå härifrån egentligen, säger han till Expressen.
Han medger att kroppen kändes ”jättedålig” och på frågan om en sjukdom är på väg, svarar han:
— Ska jag bli sjuk igen lägger jag ner den här säsongen, säger Myhlback och lämnar intervjun.

.jpg)

.jpg)
