Ingen i den svenska EM-truppen har spelat lika många landskamper som Jim Gottfridsson, som i lördagens premiär mot Nederländerna i Malmö gör sitt 179:e framträdande i Blågult.
”Gotte” har spelat varje mästerskap sedan debuten i OS i Rio de Janeiro 2016 och har under det senaste landslagsdecenniet varit med om många toppar och färre dalar. Den djupaste ska Sverige försöka kravla sig ur nu efter fjolårets bottennapp och 14:e-plats i VM.
— Det var många år sedan vi fick en så dålig placering och det finns inga ursäkter för den, säger Gottfridsson.
”Blev inkastad"
Den 33-årige spelfördelaren har ändå inte svårt att hitta saker som delvis förklarar varför det gick som det gick.
— "Micke” (Apelgren, förbundskapten) blev inkastad som han blev under hösten. Sedan blev det mästerskap och vi fick tunga skador tätt inpå på centrala figurer i försvaret (Oscar Bergendahl och Max Darj). Plus att Felix Claar var borta. Så det var tre tunga skador.
Under året som gått efter VM-fiaskot har Michael Apelgren fått mer tid att bygga "sitt” landslag. Norge, Danmark och Spanien har alla besegrats i träningsmatcher, men det är först nu i EM som vi får svaret på den stora frågan:
Var står egentligen det svenska herrlandslaget i handboll 2026?
— Det känns som att vi har tagit kliv hela tiden och det är klart som fasen att jag tror att vi är tillbaka, säger Gottfridsson.
”Sämre lag då”
Apelgren, numera Gottfridssons tränare även till vardags i Pick Szeged, håller med.
— Vi har hunnit bygga upp någonting som vi gillar och tror på. Det känns jättemycket bättre. Och jag känner att jag personligen kan stå mycket mer för det här som vi är i nu, säger förbundskaptenen.
— Sedan vill jag inte hugga spelarna som var med på VM, men vi hade helt enkelt ett sämre lag då. Det är fyra gubbar som spelade senaste Champions League-finalen (Bergendahl, Darj, Claar och Daniel Pettersson) som inte var med på VM.
För Jim Gottfridsson blir EM på hemmaplan det 13:e raka mästerskapet. Han har aldrig upplevt tre raka mästerskap utan medalj, men den här gången finns risken.
— Danmark, och även Frankrike, är väl de största favoriterna. Men vi ska vara med och slåss om medaljerna.




