I en slutsåld arena – 11 800 åskådare – fanns det en svensk som ville se ett blågult premiärfiasko. Legendaren och den tidigare svenske förbundskaptenen Staffan Olsson basar sedan hösten 2022 över Nederländerna och pressade Sverige i EM-gruppspelet i Tyskland för två år sedan.
Nu hängde nederländarna med i knappt 23 minuter – då klev HK Malmös skyttekung Nikola Roganovic in och begick mästerskapsdebut med en knall.
Målrik duo
När vänsternian trampade igenom och satte 12–10 för Blågult lyfte nästan taket på arenan. Några minuter senare snodde 19-åringen bollen, men blev i sitt friläge fälld av Nederländernas spelmotor Luc Steins. Efter en videogranskning fick Paris Saint-Germains stjärna matchstraff och luften gick ur Olssons adepter.
Supertalangen Roganovic, som i sommar blir proffs i Bundesligalaget Gummersbach, skickade iskallt in straffen fram till 13–11. Lukas Sandell utökade innan Roganovic avslutade halvleken med två nya straffmål och Sverige ledde med 16–12 i paus.
Under den första akten var det tydligt att Blågult har en vass uppställning på högernio. Innan Roganovic klev in hade hans positionskollega Eric Johansson smällt in fem bollar för Sverige där Mikael Appelgren fick förtroendet i mål.
Iskallt från straffpunkten
Premiärsegern var aldrig hotad i andra halvlek.
Spelmotorn Felix Claar, som missade VM i fjol på grund av skada, var fortsatt en offensiv kraft och målbäst med åtta fullträffar.
— Det var skönt. Det var längesen jag kände sån här nervositet inför en match så jag kände att det var något kul på gång, och det var det verkligen. Jag försökte njuta och genomföra en bra match, säger Claar i Viaplay.
Och Roganovic var fortsatt en iskall mästerskapsdebutant. När han satte 28–22 var det med en lobbstraff och totalt blev det sju mål för 19-åringen.
Blågult vann till slut med 36–31 och har fått en perfekt start på hemma-EM.
— Jag tycker vi kontrollerar matchen väldigt bra, de får aldrig komma riktigt nära. Det är klart det finns många saker som kan bli bättre, säger Claar efter segern.
I andra EM-matchen väntar Georgien på måndag.




