På tisdagsförmiddagen fanns fortfarande tusentals biljetter kvar till försäljning i EM-arenan som har en kapacitet på 11 800 åskådare.
— Tittar man på kvällens match så är vi på väg över 7 000 sålda just nu. Men det vi har sett i mästerskapet är att försäljningen ökar de sista timmarna, säger Tobias Frejfors, vd för EM 2026.
Oroväckande att ni inte sålt fler?
— Nej. Än så länge är vi nöjda. Vi har haft ett publiksnitt på strax under 10 000 och en beläggningsgrad på 84 procent. Men självklart vill vi ha så mycket folk som möjligt på plats, så är det.
Enda gången som det har varit fullsatt var i EM-premiären mot Nederländerna förra lördagen. Sämsta publiksiffran så här långt var mot Slovenien i fredags, 7 745 åskådare.
Det kan jämföras med att det folkkära handbollslandslaget förra våren lockade mer än 11 000 åskådare till Globen, trots att det då inte ens handlade om en mästerskapsmatch.
Inför de avslutande matchdagarna i Malmö (tisdag och onsdag) har EM-arrangörerna sänkt priset på den dyraste biljettkategorin, som tidigare kostade 1 530 kronor för en dagsbiljett till tre matcher.
— Ja, vi har justerat de biljetterna till 890 kronor, säger Frejfors.
— Vi jobbar ju med en strategi där vi försöker öka stimulans i försäljningen så mycket som möjligt. Det är samma sak som med tågbiljetter eller flygbiljetter eller hotellrum eller vad som helst. Vi måste kunna vara flexibla och anpassa oss om det behövs, för att stimulera försäljningen.




