Nyheter24
Annons

Rysk medalj i skidalpinism: Får tävla trots kriget i Ukraina

Publicerad: 19 feb. 2026, kl. 14:09
Nikita Filippov firar sin silvermedalj. Foto: Gabriele Facciotti /AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Filippov är en av dussintalet ryska och en handfull belarusiska idrottare som tillåts tävla under neutral flagg i individuella sporter i OS.

Internationella skidalpinism-förbundet har tidigare gett grönt ljus för ryska idrottare att tävla internationellt. Andra idrotter, däribland skidskytte och ishockey, bannlyser fortsatt Ryssland på grund av landets anfallskrig i Ukraina.

Ryska flaggor och landslagsdräkter är förbjudna i OS.

Skidalpinism, där utövarna bestiger ett berg på skidor för att därefter åka utför, är med på OS-programmet för första gången.

Spaniens Oriol Cardona Coll tog guldet i Bormio – landets blott andra guld i ett vinter-OS någonsin. Frankrikes Thibault Anselmet knep bronset.

I damernas tävling blev det guld till Schweiz Marianne Fatton, silver till Frankrikes Emily Harrop och brons till Spaniens Ana Alonso Rodriguez.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons