Nyheter24
Annons

Lag Hasselborgs drag mot OS-guld: Spelar så lite vi kan

Publicerad: 19 feb. 2026, kl. 17:57
Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Scharback och Anna Hasselborg spelar om OS-medaljerna. Foto: Jonas Ekströmer/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

En hel del har hänt sedan kompisgänget knep bronset i Peking för fyra år sedan.

Hasselborg, Agnes Knochenhauer och Sara McManus har blivit mammor. Sofia Mabergs gifte sig Sharback och flyttade till Kanada.

Att få in en krävande tredje OS-satsning i de nya livspusslen var inte det lättaste. Barn och familj prioriterades och curlingen blev lidande. En känsla av att spelet gradvis blev sämre spred sig i gruppen.

Frågan lyftes till slut: Vilket upplägg krävs för att kunna satsa mot OS och bli bra nog för att utmana om medaljerna?

”Less is more” fick bli modellen när det var dags att seriöst nå upp till tidigare höga nivåer.

Fokus och kvalitet

— Den här säsongen har vi valt att spela så lite vi bara kan. Jag uppskattar det upplägget, säger Anna Hasselborg.

Annons

— Mer träning och färre matcher och högre fokus och mer kvalitet. Kvantitet har vi haft genom våra liv och nu är det kvalitet som behövs.

Skippern Anna Hasselborg.
Skippern Anna Hasselborg.

På fredagen går kvartetten in i medaljspelet i Cortina som vinnare av grundserien. Kanada väntar i semifinalen. Hasselborgs varudeklaration precis före OS visade sig stämma.

— Vi är jämnare tekniskt, vi är bättre tekniskt, vi har större förståelse. Jag tycker också att vi är starkare på individuell nivå.

Hasselborg lyfter fram tränaren Kristian Lindströms betydelse.

— Han har verkligen kommit in och jobbat mycket med den individuella och tekniska utvecklingen och gjort oss till starkare individer. Så målet i OS är att sammanföra de två sakerna: det starka individuella och vår starka teamkänsla, säger hon.

Efter sex raka segrar och säkrat semifinalspel kom svackan – knapp förlust mot Kanada och en usel match mot Sydkorea.

”Bäst när det gäller”

9–4 mot Kina i grundseriens sista match var en välkommen studs tillbaka upp ur diket. Välgörande för sinnesstämningen och nog så viktigt: som grundseriens vinnare har Sverige sista sten i första omgången i semifinalen.

Svenskorna firar tio år tillsammans som lag. Hur stort firandet blir återstår att se, men Anna Hasselborg tror att det är en fördel att redan ha vunnit OS-guld och OS-brons.

— Det ger oss ett lugn och en trygghet att vi har gjort det här förut. Vi vet också att vi brukar vara bäst när det gäller, helt enkelt. Det är någonting som vi uppskattar och jobbar för och vi har liksom visat att vi är det, säger hon.

Fakta: Lag Hasselborg

Spelare: Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Scharback, Johanna Heldin (reserv).

Tränare: Kristian Lindström.

Förbundskapten: Fredrik Lindberg.

OS-meriter: Guld i Pyeongchang 2018, brons i Peking 2022.

Övriga mästerskapsmedaljer: VM-silver (2018 och 2019), EM-guld (2018, 2019 och 2025), EM-silver (2016, 2017, 2021 och 2024).

Aktuella: Möter Kanada i semifinal i OS-curlingen på fredagen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons