Nyheter24
Annons

Kristersson nersprutad med champagne – av matchhjälten

Publicerad: 1 apr. 2026, kl. 00:21
Gustaf Lagerbielke var av förklarliga skäl på gott humör efter att Sverige säkrat en plats i fotbolls-VM. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Det var en av Sveriges stora matchhjältar mot Polen, 2–1-nickaren Gustaf Lagerbielke, som sprejade ner Ulf Kristersson. Det skedde när statsministern kom ner från läktaren för att gratulera fotbollslandslaget till 3–2-segern och VM-platsen den gav.

— Han höll ett tal och sedan öppnade han och jag var sin champagne. Han sprutade på en mer neutral plats och jag sprutade lite på honom, erkänner Lagerbielke.

Någon kemtvättsnota från regeringskansliet behöver han inte oroa sig för.

— Han bad just om ursäkt. Men jag sade att ”den ursäkten behöver jag faktiskt inte”. Jag är gärna lite champagneblöt efteråt. Det här är jättekul, vi är så många som har önskat det här, säger Kristersson.

Landslaget fick dock fortsätta festen utan statsministern.

Annons

— Jag har andra saker att göra i morgon, så jag får sniffa på min champagnebesprutade kostymbyxa i stället.

Statsminister Ulf Kristersson (M) i publiken under tisdagens playoff-final mellan Sverige och Polen på Strawberry arena i Solna.
Statsminister Ulf Kristersson (M) i publiken under tisdagens playoff-final mellan Sverige och Polen på Strawberry arena i Solna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons