Redan innan Paralympics var Ebba Årsjö besviken på Internationella paralympiska kommitténs beslut att låta ryska idrottare tävla under egen flagg.
— Om de inte gör det på OS borde de inte göra det på Paralympics, sade Årsjö till TT.
Nu fick Årsjö dessutom lyssna på Rysslands nationalsång.
— Det svider. Det är inget kul. Sedan var hon duktig – jag var inte bäst i dag. Hon bombade på, hon var duktig. Personen som hon är – det är jag glad för. Hon förtjänade det i dag, det gjorde inte jag. Men jävligt segt att vi kommer få höra den sången sedan, säger Årsjö som slutade trea, 2,04 sekunder efter Vorontjichina.
Första guldet
Det var Rysslands första guld i Paralympics i Italien, tidigare hade man två brons. Tidigare har ryska idrottare fått tävla under neutral flagg i mästerskap – som i OS i februari och Paralympics i Peking 2022.

Det var första gången Rysslands nationalsång spelas vid ett globalt idrottsevenemang sedan invasionen av Ukraina 2022. Det är dessutom första gången den spelas i Paralympics sedan spelen i Sotji 2014.
Ryssland stängdes först av på grund av ett statligt dopningsprogram och restriktionerna förlängdes efter invasionen.
”Besviken på min åkning”
Årsjö trodde att hon skulle känna av sitt ben under tävlingen.
— Jag är besviken på min åkning, det var fegt. Jag trodde att jag skulle ha det kämpigt med benet så jag tog alldeles för mycket höjd. Men att det räcker till brons ska jag vara jävligt nöjd över, säger Årsjö och fortsätter:
— Mentalt trodde jag att jag skulle ha det riktigt kämpigt med krönen, att det svänger mer i super-G och att jag inte har kört banan innan. Jag hade som en liten spärr som jag inte släppte på.
I lördags var det ombytta roller i störtloppet när svenskan tog guld och Vorontjichina blev trea.
— Det var en helt annan tjej i störtloppet där jag verkligen tryckte på, säger Årsjö.
Redan på tisdagen tävlar hon i superkombination. Sedan återstår slalom och storslalom.




