Nyheter24
Annons

Modins tionde medalj – tog rysarbrons: ”Hemska förhållanden”

Publicerad: 11 mars 2026, kl. 13:38
Zebastian Modin med guiden Emil Talsi. Foto: Oscar Olsson/Parasport Sverige /TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

SVT

Modin följde upp tisdagens sprintbrons med ännu en medalj av samma valör på 10 kilometer klassiskt. Nu har 31-åringen, som är blind, samlat ihop tio stycken under sin Paralympicskarriär.

Men det satt hårt åt.

– Det var otroligt, alltså. Det var hemska förhållanden. Jag försökte hålla det lagom och så får vi se hur det går. Jag kände att jag inte kunde gå mig för trött i det här för då helstannar jag, säger Modin till SVT om den extremt lösa snön i spåren.

Vid den sista mellantiden (8,7 kilometer) var Zebastian Modin fyra, knappt fem sekunder bakom trean Yu Shuang från Kina. Den 31-årige svensken gav allt den sista kilometern – och tog sig upp på pallen med sex tiondelar till godo på Yu.

— Jag tänkte ”nu måste vi bara åka allt vi kan på slutet”. Och så hann vi före, säger Modin.

Annons

— Jag är väldigt nöjd. Sedan är det väl inte den bästa skidåkningen jag har gjort, men med tanke på förhållandena är jag jättenöjd.

Amerikanen Jake Adicoff tog guld och finländaren Inkki Inola silver.

Ytterligare tre blågula åkare tävlade i längdspåren i Val di Fiemme på onsdagen. Ellen Westerlund blev femma och Alice Morelius åtta på 10 kilometer i den stående klassen. Arnt-Christian Furuberg blev 16:e på samma distans bland de sittande åkarna.

Fakta: Zebastian Modin

Född: 20 juni 1994 (31 år), i Frösö församling.

Klubb: Östersunds SK.

Sport: Parasport (längd och skidskytte).

Ledsagare: Emil Talsi.

Främsta meriter: Fyra Paralympics-silver (sprint och mixedstafett 2014, sprint 2018, 12.5 km fristil 2022) och sex Paralympics-brons (sprint 2010, 20 km 2014, sprint och 20 km 2022, sprint och 10 km 2026). Elva VM-medaljer, varav fem guld. Vinnare av den totala världscupen i längd sju gånger.

Funktionsnedsättning: Blind. Modin föddes med ögonsjukdomen glaukom och efter en misslyckad operation när han var sex år tappade han all syn på vänster öga. När han var tolv år förlorade han även synen på det högra.

Klass: NS1, åkare med blindhet, tävlar med svarta glasögon. Tävlar mot åkare i klasserna NS2 och NS3, med mindre synnedsättningar.

Källa: Sveriges paralympiska kommitté.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Modins tionde medalj – tog rysarbrons: ”Hemska förhållanden”