Under onsdagen presenterade det norska skidförbundet sin trupp till världscupavslutningen i Lake Placid, USA. Med i truppen finns superstjärnan Johannes Hösflot Klæbo, trots den otäcka smällen han ådrog sig i Drammen.
Beskedet – Johannes Hösflot Klaebo kör helgens alla lopp
Klæbo föll illa och slog i huvudet under sprinten i Drammen. Den hårda smällen gjorde att han tvingades avstå från den efterföljande världscuphelgen i Holmenkollen.
Det norska skidförbundet meddelade under onsdagen vilka som reser till USA, där alltså Hösflot Klaebo är en av de uttagna. Här kommer hela den norska truppen:
Damer
Astrid Øyre Slind
Heidi Weng
Kristin Austgulen Fosnæs
Karoline Simpson-Larsen
Nora Sanness
Karoline Grøtting
Julie Bjervig Drivenes
Tiril Udnes Weng
Julie Myhre
Lotta Udnes Weng
Milla Grosberghaugen Andreassen
Herrar
Harald Østberg Amundsen
Martin Løwstrøm Nyenget
Einar Hedegart
Andreas Fjorden Ree
Mattis Stenshagen
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
Lars Heggen
Even Northug
Ansgar Evensen
Even Solem Michelsen

Johannes Hösflot Klaebo om skadan: "Jag ska göra mitt bästa"
Kort före säsongsavslutningen har Johannes Klæbo redan säkrat segern i både sprintcupen och den totala världscupen.
I en intervju med NRK berättar han om sin status:
– Förväntningarna på prestationerna är inte så höga. Jag ska göra mitt bästa, trots dålig kondition och eventuell jetlag. Den första tävlingen är redan på fredag. Om jag kör ett, två eller tre lopp i Lake Placid bestämmer jag när jag kommer över till USA och tar på mig skidorna, säger han.
Även landslagsläkaren Ove Feragen gav en statusuppdatering på Klaebos tillstånd:
– Johannes har gradvis återupptagit träning och normal aktivitet. Han har svarat bra på detta, utan några symtom efter fallet. Efter observation och ytterligare undersökningar har vi kommit fram till att han är redo att delta i nästa helgs VM i Lake Placid.




