USA kom till OS som en outsider. Trots finalförlusten mot Kanada kan spelarna lämna Vancouver med huvudet högt. Amerikanerna spelade den kanske roligaste ishockeyn i turneringen och general managern Brian Burke uttrycker mitt i all sin besvikelse en stolthet över vad hans unga lag åstadkom.
- Våra killar gjorde ett riktigt bra jobb. Ingen trodde på oss inför turneringen, men vi kom till förlängningen i en final så jag är väldigt stolt över våra spelare, säger Burke till nhl.com.
- Det är alltid tufft efter en förlust. Man reflekterar inte över vad man har gjort utan bara över vad man inte har gjort, så alla är väldigt besvikna just nu. I morgon tror jag att vi kommer att inse att ingen förväntade sig att vi skulle göra någonting, men att vi ändå lyckades göra bra i från oss.
Brian Burke har haft en extra känslomässig OS-turnering. Bara en vecka innan avresan till Vancouver tvingades han begrava sin 21-årige son Brendan som avled efter en bilolycka. För general managern, till vardags i Toronto Maple Leafs, Det gör att han kan sätta förlusten i perspektiv.
- Att förlora en match är som att bli sparkad i skrevet, men jag vet att det kommer att känns annorlunda i morgon. Med lite distans kommer vi att se positivt på det här.