GÖTEBORG. Stunden för den 22:a upplagan av VM i handboll är äntligen kommen. Under torsdagskvällen drar turneringen igång med dunder och brak framför ett slutsålt Scandinavium i centrala Göteborg.
Sverige är tillsammans med Chile första lag att träda in i årets VM-slutspel. Matchen startar 20:15, i en drabbning där svenskarna direkt får visa färg. Något vi inte sett landslaget göra på många år.
Storhetstiden
Det svenska handbollslandslaget dominerade på världsmarknaden innan och precis efter milennieskiftet. 1999 ledde Stefan Lövgren och Magnus Wislander laget till VM-guld i Egypten efter en otroligt rafflande final mot Ryssland. En match som slutade 25-24 efter att svenskarna varit i underläge efter de inledande trettio minuterna.
De blågula kunde sedan, tillsammans med storstjärnor som Staffan Olsson, Ljubomir Vranjes och Johan Petterson, dominera den internationella handbollen under åren därefter.
År 2000 vann Sverige EM i Kroatien, kom till final mot värdnationen Frankrike i VM 2001 och storhetstiden kulminerade under hemma-EM, där landslaget lyckades under astronomisk press och ett underpresterande spel - vinna finalen mot tyskarna med 33-29.
Sedan dess har torkan varit total
Efter hemma-EM föll det svenska handbollslandslaget ihop. Missade slutspel och tidiga uttåg blev mer en norm än ett undantag. Och det stora antiklimaxet kom när Sverige misslyckades att kvala in till OS i Peking.
Vad som återstår är en svensk publik som törstar efter framgångar och att återigen få ta del av ett landslag som satte skräck i motståndarna. Ett landslag som återigen kan ta upp kampen mot de stora nationerna. Ett landslag som återigen kan utvecklas till landets stora hjältar.
Men då krävs det att svenskarna får en bra och övertygande start mot ett lag som imponerade under kvalet till VM.
Bomben som avgjorde
Sveriges öppningsmotståndare, Chile, besegrade det forna storlaget Kuba på väg mot slutspelet i norra Europa. Men drabbning förangicks av ruskiga och underliga omständigheter.
Kuba ställdes mot en annan av Sveriges gruppmotståndare, Argentina, i semifinalen. Matchen fick dock avbrytas efter att säkerhetspersonalen mottagit ett bombhot som uppskattades som högst sannolikt. Matchen bröts efter 20 minuter med Argentina i ledning och därmed segrare.
Sydamerikanerna gick vidare till final i kontinentens stora turnering och Kuba ställdes mot ett vilt kämpande Chile. En match som Chiles tränare, Luis Fernando Capurro, till slut kunde vinna efter ett geniartat taktiskt drag. Han ställde om försvarspelet från en rak 6-0, till ett betydligt mer offensivt 5-1.
Nu blir det fest?
Säga vad man vill om Sveriges chanser med Kim Andersson i spetsen, det kommer oavsett bli en fabulös fest från Malmö i söder till Norrköping i norr.
Av förmodade bekvämlighetsskäl har handbollsförbundet valt att förlägga samtliga matcher i Sveriges sydligaste orter. Argumentet tros vara bristen på värme när man kommer över den 59:e breddgraden.
Göteborg får som tidigare nämnt stå för öppningsmatchen, samt ytterligare 14 gruppspelsmatcher. Övriga städer som står som värdar för det största mästerskapet på svensk mark sedan EM-slutspelet i fotboll 1992 blir, Linköping, Norrköping, Kristianstad, Jönköping, Skövde, Lund och finalstaden Malmö.
Handbollsförbundet väntar sig stor uppslutning, men manar ändå åskådarna att fortsätta köpa biljetter. Stor, charmig och motiverande förbundskapten manar därför det svenska folket att slå ett slag för inte bara Sverige, utan även för de övriga lagen som återfinns i mästerskapet.