Söndag 19 Sep
Stockholm

Veckans avgå: "Styrelsen måste trott att de spelade Monopol"

Anze Kopitar, i våras Stanley Cup-vinnare med Kings. I höst frälser han Mora IK. Starkt jobb Mora.
1 av 4
Anze Kopitar, i våras Stanley Cup-vinnare med Kings. I höst frälser han Mora IK. Starkt jobb Mora. Foto: Matej Leskovsek/Scanpix
Gais förre sportchef Mats Persson avgick efter säsongen. Inte så konstigt med tanke på hur han handskades med klubbens pengar.
2 av 4
Gais förre sportchef Mats Persson avgick efter säsongen. Inte så konstigt med tanke på hur han handskades med klubbens pengar. Foto: Adam Ihse/Scanpix
Mats Löfving, länspolismästare i Stockholm som vill behålla polisnotorna som riskerar att sänka klubbarnas ekonomi totalt. Lägg ned.
3 av 4
Mats Löfving, länspolismästare i Stockholm som vill behålla polisnotorna som riskerar att sänka klubbarnas ekonomi totalt. Lägg ned. Foto: Leif R Jansson/Scanpix
Hardy Nilsson, en bitter gammal man som klagar på sina forna arbetsgivare. Skämmes!
4 av 4
Hardy Nilsson, en bitter gammal man som klagar på sina forna arbetsgivare. Skämmes!. Foto: Robert Granström/Scanpix

Hylla den som hyllas ska – och resten kan avgå. Så här låter det när sportredaktionen sammanfattar veckans händelser.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer
Veckans avgå

Nyheter24 sammanfattar sportveckan varje fredag. Sportredaktionen sätter fingret på snackisarna och tycker till om det hetaste.

Håller DU med? Tyck till kommentarsfältet eller mejla oss på sport@nyheter24.se.

Ska någon av oss avgå?

HYLLAS!

Mora IK. Anze Kopitar. Bobby Ryan. De två kanske bästa NHL-spelarna på svensk mark befinner sig just nu i lilla Mora. Klubben har dessutom uppgett att stjärnduon, båda med stora monsterkontrakt och således dyra försäkringar, finansieras av sponsorer och supportrarna. Starkt jobbat säger vi!

AVGÅ!

Styrelsen i Gais. Laget har alltså kört sin ekonomi i botten på en spelare som gjorde två mål under 2012. Wanderson stod för 20 procent av lagets spelarlöner med sin monsterlön, i svenska mått mätt, på drygt 2,8 miljoner kronor. Det gör knappast saken bättre att laget åkte ur allsvenskan och att bara AIK har högre snittlöner än Makrillarna. Styrelsen måste ha trott att de spelade monopol. 

AVGÅ!

Polisnotorna som bara drabbar stockholmslagen. Att de klubbar som är registrerade som idrottsaktiebolag ska få betala alla kostnader för polisövervakning vid sina matcher är helt befängt. Trots att Rikspolisstyrelsen avråder alla länspolismästare från att ta betalt av klubbarna väljer Mats Löfving, länspolismästare i Stockholm, att göra det ändå. Ärendet ska nu tas upp i högsta förvaltningsdomstolen.

AVGÅ!

Hardy Nilsson. Den sparkade Dif-tränaren kritiserar Djurgårdens klack och säger att "det står ungjävlar på läktaren" utan koll på klubbens historik. Onödigt tycker vi. Kritiserar du dem som gav dig din lön under fem år?

Kommentera
Kopiera länk
Dela