Nyheter24
Annons

Schumacher nära att döda stallkamrat

Publicerad: 2 aug. 2010, kl. 17:48
Uppdaterad: 5 aug. 2010, kl. 23:29
Händelsen kunde ha lett till dödsfall. Foto: Chuck Robinson/AP/SCANPIX
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

UNGERN. Michael Schumacher går nu och ber om ursäkt för sin manöver som vid största möjliga otur kunde ha dödat sin stallkompis Rubens Barrichello.

– Det var tur att väggen tog slut där, så att jag kunde fly undan åt höger, säger 38-årige Mercedesföraren efter loppet.

Den sjufaldige världsmästaren ber nu om ursäkt för händelsen via sin hemsida, där han skriver och hoppas att stallkamraten tar det på rätt sätt.

– Efter loppet var jag fortfarande uppe i varv, men efter att ha sett händelsen igen tillsammans med Rubens, måste jag säga att matchkontrollanterna hade rätt - manövern var alldeles för farlig, säger Schumacher enligt Guardian.

Straffet blir 10 startplatser längre bak än vad 41-åringen lyckas kvalificera sig under nästa lopp i Belgien.

– Med tanke på alla kontroverser de senaste veckorna var det här väldigt onödigt, säger Barrichello.

Se händelsen och intervjuer efter loppet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Schumacher nära att döda stallkamrat