BRASILIEN. Fernando Alonso leder VM-serien med elva poäng och har tidigare bett sin polare om hjälp för att ta hem mästerskapet.
– Om det är jag som avgör så skulle jag självklart hjälpa honom. Jag är proffs, jag flyttade mig redan för Kimi 2007, har Massa tidigare sagt.
I helgen kör han på sin hemmabana i Brasilien. Den brasilianska befolkningen håller dock inte med honom och vill gärna se sin stjärna vinna racet. Om 29-åringen däremot skulle släppa förbi spanjoren med flit kommer han att straffas rejält. En åklagare kommer att väcka åtal mot honom om så blir fallet.
– Gör han det lämnar han Interlagos (banan) med handklovar, säger åklagaren Paulo Castilho enligt tidningen Folha de S.Paulo.
Föraren riskerar att få sex månaders fängelse om han flyttar på sig. Det finns nämligen en lag i landet som säger att man ska skydda fansen och deras rätt till en rättvis idrott.
Så här såg det ut 2007