Lördag 13 Aug
Stockholm

Kaká klar för Real Madrid

Brassen Kaká byter klubb från italienska Milan till spanska Real Madrid.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Inte en sommar utan en prestigevärvning av Real Madrid.

På måndagen blev det klart att den spanska ligatvåan värvar brasilianske stjärnan Kaká för motsvarande 720 miljoner kronor, vilket gör 27-åringen till den näst dyraste fotbollsspelaren genom tiderna.

Real Madrid ska tillbaka till toppen, såväl i Spanien som internationellt. Och klubbens nygamle ordförande Florentino Perez sparar inte på krutet. Kaká, utsedd till världens bäste fotbollsspelare 2007, kostar enligt spanska och italienska tidningsuppgifter 65 miljoner euro, motsvarande cirka 720 miljoner kronor. Kaká går därmed in på andra plats på listan över världens dyraste fotbollsövergångar, där för övrigt de tre dyraste nu alla är Real Madrid-värvningar.

Den offensive spelmotorn Kaká genomförde på måndagen en rutinmässig läkarundersökning i Recife, Brasilien, där det brasilianska landslaget laddar inför VM-kval mot Paraguay. Spanska tidningen Marca publicerade kort därefter bilder som bekräftade uppgifterna, vilket följdes av att Real Madrids rådgivare, förre storspelaren Zinedine Zidane, bekräftade på en presskonferens i Rom att Kaká skrivit på.

Kaká kom till Milan 2003 från Sao Paulo och har gjort 70 mål på 193 matcher för klubben. Rykten har placerat honom både i Chelsea och Madrid, men Real vann alltså dragkampen.

Värvningen av Kaká lär heller inte vara klubbens sista. Florentino Perez har tidigare aviserat att 200 miljoner euro är avsatt till spelarvärvningar, av dessa återstår nu 135.

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.