Grönhagen sjukskriven igen

- 17/06/2009, 16:26 -

Anders Grönhagen tar en paus från tränarjobbet i norska Fredriksstad.

Fotbollstränaren Anders Grönhagen är sjukskriven och tar en paus på obestämd tid från tränarjobbet i norska Fredriksstad.

Detta är en helt vanlig sjukskrivning och vi vill inte kommentera mer runt sjukskrivningen. Vi ber om lugn runt situationen och understryker att Anders har klubbens fulla förtroende, säger Fredriksstads klubbdirektör Runar W Henriksen till klubbens hemsida.

Grönhagen opererades för prostatacancer och var sjukskriven i fyra veckor från slutet av mars. Den senaste tiden har det spekulerats i att Grönhagen var på väg att få sparken, något klubben nu dementerar.

Fredrikstad ligger på tolfte plats av 16 lag i den norska ligan och har bara vunnit fyra av 13 matcher. Assisterande tränaren Tom Freddy Aune tar över så länge Grönhagen, tidigare tränare i bland annat Djurgården och Gif Sundsvall, är borta.

Skrivet av: