Nyheter24
Annons

Potters val: Nordfeldt startar – efter fem års väntan

Publicerad: 24 mars 2026, kl. 12:46
Målvakten Kristoffer Nordfeldt under svenska fotbollslandslagets träning utanför Valencia på tisdagen. Foto: Jonas Ekströmer/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

”Kristoffer har en gedigen erfarenhet och har varit en betydelsefull del av landslaget under många år. Han är redo för och ser fram emot uppgiften” säger Potter i ett pressmeddelande.

Nordfeldt:

— Jag har varit en del av landslaget i många år och inte fått så många chanser, så jätteglad för det.

Med Viktor Johansson och Jacob Widell Zetterström utanför truppen stod kampen om platsen mellan stolparna mellan Nordfeldt, Noel Törnqvist och Melker Ellborg.

Nordfeldt hade lite på känn att första tävlingslandskampen på fem år kunde bli aktuell.

Annons

Fem år sedan senast

— När det försvinner folk blir ens chans större.

På tisdagsmorgonen fick han det positiva beskedet av Potter.

Nordfeldt debuterade i landslaget redan 2011 och har kommit upp i 18 landskamper. Den senaste i tävlingssammanhang var mot Kosovo i VM-kvalet i mars 2021. En av tre tävlingslandskamper han spelat.

Nu står han inför sin största och viktigaste landskamp.

Annons

— Jag ska göra mitt allra yttersta. Jag känner mig bekväm i den här miljön efter alla år, men det viktigaste är inte vem som står utan att vi vinner matchen, säger Nordfeldt.

Tankar på att tacka nej

Han erkänner att det funnits stunder när han funderat på att tacka nej till landslaget, när rollen som ständig reserv blivit alltför trist.

— Klart jag har gjort det. Det har kommit och gått under perioder. Samtidigt har jag tänkt att lyckas man ta sig hit, ska man verkligen ta den chansen. Det är det största du kan göra, att representera sitt land.

Fotbollslandslaget spelar semifinal i VM-playoff mot Ukraina på neutral plan i Valencia på torsdag kväll. Vinnaren i matchen möter Polen eller Albanien i final på tisdag.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons