Nyheter24
Annons

Gais slog ”Bajen” – efter tavlan:”Nonchalant”

Publicerad: 20 maj 2026, kl. 21:00
Uppdaterad: 20 maj 2026, kl. 21:00
Samuel Salter firar sitt 2–0-mål för Gais mot Hammarby. Hans andra mål för säsongen. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Ämne:

Fotboll

I mitten av den första halvleken försökte Hammarbybacken Ibrahima Fofana slå en passning med yttersidan hem till egen målvakt. Det utnyttjade Rasmus Niklasson Petrovic, som snodde åt sig bollen och gjorde matchens första mål.

— Jag kände att han hade varit lite nonchalant. Så jag tänkte att jag går på varje boll och till slut kommer han att passa fel, säger målskytten till TV4 Play.

När bortalaget låg på som mest för en kvittering kom nästa smäll för ”Bajen”. Hampus Skoglund gick in hårt i en nickduell med Niklasson Petrovic och fick sitt andra gula kort.

Kort därefter utökade Gais-anfallaren Samuel Salter till 2–0.

Segern gör att Gais kliver upp till sjunde plats i den allsvenska tabellen. Hammarby ligger fortsatt tvåa.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons