Måndag 4 Jul
Stockholm

Linköping värvar danskt

Linköping fortsätter att värva inför nästa säsong i damallsvenskan. (TT)

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Linköping fortsätter att värva inför nästa säsong i damallsvenskan. Två danska landslagsmittfältare, Bröndbyduon Cathrine Paaske Sörensen och Julie Rydahl Bukh, har skrivit kontrakt i sex månader från och med februari 2009.

– Vi är oerhört glada över att få dessa två enormt duktiga spelare i vårt lag. Vi önskar givetvis att hitta lösningar för hela säsongen, men nu blev förutsättningarna så här och dessutom är det ju ett långt uppehåll för EM, säger klubbdirektören Anders Mäki till klubbens hemsida.

Båda spelarna finns också med över kvalet till Womens cup i månadsskiftet juli-augusti.

Linköping gjorde i dagarna klart med den isländska skyttedrottningen Margret Lara Vidarsdottir och sedan tidigare är det också klart att Josefine Öqvist stannar i klubben. Linköping slutade tvåa bakom Umeå i allsvenskan och vann Svenska cupen denna säsong.

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.