Örgryte lånar australiensisk målvakt

- 14/03/2009, 14:04 -

FCK:s Nathan Coe täcker upp efter fingerskadade Peter Abrahamsson.

Örgryte lånar FC Köpenhamns målvakt Nathan Coe fram till den 30 juni. Därmed täcker klubben upp för sin unge målvakt Peter Abrahamsson som har skadat ett finger och missar säsongsinledningen. Risken – eller chansen – att klubbens sportchef Dick Last ska plocka ner handskarna från hyllan är därmed förmodligen undanröjd.

Australiensaren Coe är 191 centimeter lång och har sedan Johan Wiland kom till FC Köpenhamn varit klubbens tredjemålvakt.

– En meriterad och väl skolad målvakt. Han tycker att detta är en jättebra lösning, säger Örgrytes sportchef Dick Last till klubbens hemsida.

Nathan Coe har tidigare tillhört storklubbarna Inter och PSV Eindhoven – dock utan att få speltid. Nu ser han fram emot att få spela i Örgryte.

– Deras målvakt är skadad för tillfället, och det kan bli så att jag får speltid med det samma, vilket jag behöver. Jag har bara hört gott om klubben från Ailton och Marcus Allbäck, säger Nathan Coe till FCK:s hemsida.

Skrivet av: