Nyheter24
Annons

Maradonas katastrofkarriär som tränare fortsätter

Publicerad: 10 juli 2012, kl. 22:05
Uppdaterad: 8 okt. 2019, kl. 13:00
2010 fick han dessutom sparken som förbundskapten i Argentina efter 0–4-fiaskot mot Tyskland i VM. Foto: SCANPIX

DUBAI. Fotbollslegendaren Diego Armando Maradona har inte rosat marknaden som tränare. Som förbundskapten för Argentina fick han sparken 2010 efter att laget förlorade med 0–4 mot Tyskland i kvartsfinalen i VM.

Nu får han dessutom sparken från klubben Al Wasl i Förenade Arabemiraten.

– Al Wasls nya styrelse träffades i dag och beslutade att avsluta samarbetet med Maradona inför säsongen 2012-2013, säger en talesman för klubben enligt Gulf news.

Fick böter i vintras

Maradona tillträdde som tränare för klubben den 16:e maj förra året och fick alltså drygt ett år i klubben.

Annons

I vintras fick Maradona böter för att ha förolämpat en tränare i en annan klubb. Legendaren tyckte motståndartränare betedde sig respektlöst vid ett mål och sa några väl valda ord som fotbollsförbundet i Förenade Arabemiraten inte tyckte om.

Maradona, som bara har varit tränare sedan 2008, får nu alltså söka sig vidare i sin karriär – eller är det kanske det sista vi ser av honom i en fotbollsklubb?

Maradonas tränarkarriär

Tillträdde som förbundskapten för Argentina 2008 men fick sparken efter VM 2010.

Den 16:e maj förra året fick han jobbet som tränare för Al Wasl i Förenade Arabemiraten. I dag fick han sparken även från det jobbet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons