Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Listan där Tibbling inte platsar - de 20 största fotbollstalangerna

- 17/11/2012, 10:00 -
Neymar är självklart med på listan över världens största fotbollstalanger. Men på vilken plats rankar vi på Nyheter24 honom? Kika bildspelet för att se vart.
1 av 21

Neymar är självklart med på listan över världens största fotbollstalanger. Men på vilken plats rankar vi på Nyheter24 honom? Kika bildspelet för att se vart.

Nelson Antoine/Scanpix

20. Erik Lamela. 20 år, Roma. En viktig del av Zdenek Zemans lagbygge. Har inlett säsongen strålande med åtta mål hittills, vilket ger honom en delad ledning i skytteligan.
2 av 21

20. Erik Lamela. 20 år, Roma. En viktig del av Zdenek Zemans lagbygge. Har inlett säsongen strålande med åtta mål hittills, vilket ger honom en delad ledning i skytteligan.

Alfredo Falcone/Scanpix

19. Cristian Tello. 21 år, Barcelona. Imponerande nog tog han plats i Barcas minst sagt stjärnspäckade trupp under fjolåret. Har dock inte skrivit under något nytt kontrakt, vilket innebär att han kan vara på väg till en ny klubb. Vilken klubb det än blir är den lyckligt lottad.
3 av 21

19. Cristian Tello. 21 år, Barcelona. Imponerande nog tog han plats i Barcas minst sagt stjärnspäckade trupp under fjolåret. Har dock inte skrivit under något nytt kontrakt, vilket innebär att han kan vara på väg till en ny klubb. Vilken klubb det än blir är den lyckligt lottad.

Lalo R. Villar/Scanpix

18. Marco Veratti. 20 år, Paris Saint-Germain. Veratti, i mitten, köptes in som en del av PSG:s nya storsatsning där bland andra Zlatan Ibrahimovic och Thiago Silva ingår. Det säger en hel del.
4 av 21

18. Marco Veratti. 20 år, Paris Saint-Germain. Veratti, i mitten, köptes in som en del av PSG:s nya storsatsning där bland andra Zlatan Ibrahimovic och Thiago Silva ingår. Det säger en hel del.

Paulo Duarte/Scanpix

17. John Guidetti. 20 år, Manchester City. Skrev nyss på nytt kontrakt med de engelska mästarna, som inhuserar några av världens bästa anfallare. Imponerade stort i holländska ligan förra året då det blev 20 mål på 23 matcher. Nu gäller det att leverera på högre nivåer också.
5 av 21

17. John Guidetti. 20 år, Manchester City. Skrev nyss på nytt kontrakt med de engelska mästarna, som inhuserar några av världens bästa anfallare. Imponerade stort i holländska ligan förra året då det blev 20 mål på 23 matcher. Nu gäller det att leverera på högre nivåer också.

Jeff Chiu/Scanpix

16. Sergio Canales. 21 år, Valencia. Varit skadad mycket men när han väl är frisk är han bland de mest spännande offensiva mittfältarna som finns.
6 av 21

16. Sergio Canales. 21 år, Valencia. Varit skadad mycket men när han väl är frisk är han bland de mest spännande offensiva mittfältarna som finns.

Fernando Hernandez/Scanpix

15. Isaac Cuenca. 21 år, Barcelona. Slog sig in i a-laget under förra året. Genomgick en operation i våras och har sedan dess inte spelat med Barca. Men fjolårsinsatsen räcker för att hamna på den här listan.
7 av 21

15. Isaac Cuenca. 21 år, Barcelona. Slog sig in i a-laget under förra året. Genomgick en operation i våras och har sedan dess inte spelat med Barca. Men fjolårsinsatsen räcker för att hamna på den här listan.

Manu Fernandez/Scanpix

14. Thiago Alcantara. 21 år, Barcelona. A-lagsdebut redan 2009 säger det mesta. Central mittfältare som säkrar Barcelonas framtid när Xavi och Iniesta lägger av.
8 av 21

14. Thiago Alcantara. 21 år, Barcelona. A-lagsdebut redan 2009 säger det mesta. Central mittfältare som säkrar Barcelonas framtid när Xavi och Iniesta lägger av.

Manu Fernandez/Scanpix

13. Raheem Sterling. 17 år, Liverpool. Född i december 1994. Har slagit sig in på allvar i Liverpools startelva under hösten. På planen agerar han väldigt mycket äldre än sina 17 bast. Kan bli hur bra som helst om han fortsätter att utvecklas i den här takten.
9 av 21

13. Raheem Sterling. 17 år, Liverpool. Född i december 1994. Har slagit sig in på allvar i Liverpools startelva under hösten. På planen agerar han väldigt mycket äldre än sina 17 bast. Kan bli hur bra som helst om han fortsätter att utvecklas i den här takten.

Jon Super/Scanpix

12. Jack Wilshere. 20 år, Arsenal. Arsenals yngste spelare någonsin att representera dem i Premier League. Oerhört talangfull som dessvärre varit skadad det senaste året. Har kommit tillbaka under hösten. Enorm potential.
10 av 21

12. Jack Wilshere. 20 år, Arsenal. Arsenals yngste spelare någonsin att representera dem i Premier League. Oerhört talangfull som dessvärre varit skadad det senaste året. Har kommit tillbaka under hösten. Enorm potential.

Akira Suemori/Scanpix

11. Alex Oxlade-Chamberlain. 19 år, Arsenal. Yngsta engelsmannen som gjort mål i Champions League. Enorm fysik och löpstyrka. Gjorde två mål på sina tre första matcher för Arsenal. En av få ljuspunkter hos Arsenal de senaste åren.
11 av 21

11. Alex Oxlade-Chamberlain. 19 år, Arsenal. Yngsta engelsmannen som gjort mål i Champions League. Enorm fysik och löpstyrka. Gjorde två mål på sina tre första matcher för Arsenal. En av få ljuspunkter hos Arsenal de senaste åren.

Kirsty Wigglesworth/Scanpix

10. Romelu Lukaku. 19 år, West Bromwich (på lån från Chelsea). För några år sedan ansågs han vara världens mest talangfulle fotbollsspelare, men stagnerade lite under förra säsongen då han fick begränsat med speltid i Chelsea, dit han gick för 190 miljoner kronor. Har dock fått en bra start på årets säsong, då han är utlånad till West Bromwich. Tre mål på tio matcher har det blivit för den 190 centimeter långa tonåringen.
12 av 21

10. Romelu Lukaku. 19 år, West Bromwich (på lån från Chelsea). För några år sedan ansågs han vara världens mest talangfulle fotbollsspelare, men stagnerade lite under förra säsongen då han fick begränsat med speltid i Chelsea, dit han gick för 190 miljoner kronor. Har dock fått en bra start på årets säsong, då han är utlånad till West Bromwich. Tre mål på tio matcher har det blivit för den 190 centimeter långa tonåringen.

Bildbyrån

9. Christian Eriksen. 20 år, Ajax. En av anledningarna till att Ajax gått så bra de senaste åren. Anses vara en av de mest lovande offensiva mittfältarna som finns. Nekade bud från bland andra Manchester City, mot vilka han gjorde mål mot i Champions League tidigare i höstas.
13 av 21

9. Christian Eriksen. 20 år, Ajax. En av anledningarna till att Ajax gått så bra de senaste åren. Anses vara en av de mest lovande offensiva mittfältarna som finns. Nekade bud från bland andra Manchester City, mot vilka han gjorde mål mot i Champions League tidigare i höstas.

Stanley Gontha/Bildbyrån

8. Phil Jones. 20 år, Manchester United. Englands mest talangfulle mittback. När han väl får vara frisk är han en fröjd att skåda. Väldigt mångsidig, Sir Alex Ferguson använde honom även som mittfältare under förra säsongen, men trivs enligt egen utsago bäst som mittback.
14 av 21

8. Phil Jones. 20 år, Manchester United. Englands mest talangfulle mittback. När han väl får vara frisk är han en fröjd att skåda. Väldigt mångsidig, Sir Alex Ferguson använde honom även som mittfältare under förra säsongen, men trivs enligt egen utsago bäst som mittback.

Lee Smith/Bildbyrån

7. Xherdan Shaqiri. 21 år, Bayern München. Att Bayern München skrev ett fyraårskontrakt med Shaqiri i somras skvallrar om viss talang. Slog igenom med dunder och brak i det Basel som slog ut Manchester United ur förra årets Champions League-gruppspel. Har "bara" spelat åtta matcher för Bayern under hösten. Men tro oss, det kommer att bli många, många fler.
15 av 21

7. Xherdan Shaqiri. 21 år, Bayern München. Att Bayern München skrev ett fyraårskontrakt med Shaqiri i somras skvallrar om viss talang. Slog igenom med dunder och brak i det Basel som slog ut Manchester United ur förra årets Champions League-gruppspel. Har "bara" spelat åtta matcher för Bayern under hösten. Men tro oss, det kommer att bli många, många fler.

Thomas Bachun/Bildbyrån

6. Stephan El Shaarawy. 20 år, Milan. Har fått axla ett tungt ansvar som målskytt nummer ett i Milan sedan en viss herr Ibrahimovic lämnade i somras. Har infriat alla förväntningar och bär nu ett i övrigt dåligt Milan på sina unga axlar. Leder skytteligan i Serie A med åtta mål.
16 av 21

6. Stephan El Shaarawy. 20 år, Milan. Har fått axla ett tungt ansvar som målskytt nummer ett i Milan sedan en viss herr Ibrahimovic lämnade i somras. Har infriat alla förväntningar och bär nu ett i övrigt dåligt Milan på sina unga axlar. Leder skytteligan i Serie A med åtta mål.

Antonio Calanni/Scanpix

5. Iker Muniain. 19 år, Athletic Bilbao. Bilbaos yngste spelare någonsin att bära tröjan i en tävlingsmatch. Också den yngste målgöraren i klubbens historia. Känns som att han varit med i evigheter och ändå är gossen bara 19 år. Kommer inom några år att vara en av Europas bästa yttermittfältare.
17 av 21

5. Iker Muniain. 19 år, Athletic Bilbao. Bilbaos yngste spelare någonsin att bära tröjan i en tävlingsmatch. Också den yngste målgöraren i klubbens historia. Känns som att han varit med i evigheter och ändå är gossen bara 19 år. Kommer inom några år att vara en av Europas bästa yttermittfältare.

Alvaro Barrientos/Scanpix

4. Mario Götze. 20 år, Borussia Dortmund. Har varit given i ett av Tysklands bästa lag i över två säsonger. Bra på alla punkter. Oändlig potential.
18 av 21

4. Mario Götze. 20 år, Borussia Dortmund. Har varit given i ett av Tysklands bästa lag i över två säsonger. Bra på alla punkter. Oändlig potential.

Ed Sykes/Bildbyrån

3. Oscár. 21 år, Chelsea. Har redan hunnit bli en favorit hos den nya hemmapubliken på Stamford Bridge. Tillsammans med Juan Mata och en kille ni strax ska få stifta bekantskap med utgör de ett av Europas farligaste offensiva mittfält. En viktig kugge i ett generationsväxlande Chelsea.
19 av 21

3. Oscár. 21 år, Chelsea. Har redan hunnit bli en favorit hos den nya hemmapubliken på Stamford Bridge. Tillsammans med Juan Mata och en kille ni strax ska få stifta bekantskap med utgör de ett av Europas farligaste offensiva mittfält. En viktig kugge i ett generationsväxlande Chelsea.

Alex Morton/Bildbyrån

2. Eden Hazard. 21 år, Chelsea. Redan nu en världsspelare, men kan bli ännu bättre. Hotar alltid offensivt, oavsett vilket försvar han ställs mot. Ytterligare en väldigt viktig del i ett Chelsea som föryngrar sig. Med Mata, Oscar och Hazard har de sitt offensiva mittfält säkrat så länge de har råd att behålla dem.
20 av 21

2. Eden Hazard. 21 år, Chelsea. Redan nu en världsspelare, men kan bli ännu bättre. Hotar alltid offensivt, oavsett vilket försvar han ställs mot. Ytterligare en väldigt viktig del i ett Chelsea som föryngrar sig. Med Mata, Oscar och Hazard har de sitt offensiva mittfält säkrat så länge de har råd att behålla dem.

Sang Tan/Scanpix

1. Neymar. 20 år, Santos. Brasiliens just nu mest intressanta spelare. Vi här i Europa har hittills fått nöja oss med att njuta av talangens bollkonster via dålig stream eller på Youtube, men Neymar da Silva Santos Junior är något utöver det vanliga. Oändlig potential. Kommer prenumerera på Ballon d'or så fort han presenterat sig på den europeiska scenen, vilket inte lär dröja så länge. Trots att förväntningarna redan nu är skyhöga kommer han förmodligen att få alla att tappa hakan. Outstanding.
21 av 21

1. Neymar. 20 år, Santos. Brasiliens just nu mest intressanta spelare. Vi här i Europa har hittills fått nöja oss med att njuta av talangens bollkonster via dålig stream eller på Youtube, men Neymar da Silva Santos Junior är något utöver det vanliga. Oändlig potential. Kommer prenumerera på Ballon d'or så fort han presenterat sig på den europeiska scenen, vilket inte lär dröja så länge. Trots att förväntningarna redan nu är skyhöga kommer han förmodligen att få alla att tappa hakan. Outstanding.

Nelson Antoine/Scanpix

Simon Tibbling var med på 101 Great Goals lista över världens 101 största fotbollstalanger. Men på Nyheter24:s lista får han inte plats.

Fotbollsspelare går det 13 på dussinet av. Alla harvar vi runt i någon gammal korpserie, mest för att få gå på lagfest två gånger per år. Men riktigt talangfulla fotbollsspelare är lite mer sällsynta. Simon Tibbling i Djurgården anses enligt 101 Great Goals vara en av världens 101 största talanger.

– Det är en stor ära, det är väldigt stort, sa Tibbling till Aftonbladet.

Men när vi på Nyheter24 satte i hop vår egen lista över de 20 största talangerna fick 18-åringen inte plats. Dock hittar vi en annan svensk på listan.

Vi har begränsat oss åldersmässigt, alla spelare är, precis som på 101 Great Goals, födda första januari 1991 eller senare.

Kolla bildspelet för att se listan - klicka på pilarna.