Söndag 16 Jan
Stockholm

Mästarbacken Lantz blir kvar i Kalmar

Kalmar håller ihop lagbygget så gott det går.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Kalmars gulddrömmar 2009 fick just lite skjuts. Smålänningarnas mästarback Jocke Lantz blir kvar även över nästa säsong. I dag skrev han och klubbens sportchef Svante Samuelsson på ett nytt ettårigt kontrakt.

– För min del så har det aldrig varit aktuellt att spela för någon annan allsvensk förening och de utländska anbud jag har haft har inte lett fram till någonting konkret så valet jag stod mellan var att lägga skorna på hyllan eller fortsätta i Kalmar FF, säger han till klubbens hemsida.

Champions League med Kalmar var det som lockade mest.

– Jag är ju inte mer än 31 år och känner i kroppen att jag fortfarande har en hel del att ge inom elitfotbollen så valet var egentligen inte så svårt med tanke både på det och på den spännande säsong med Champions League kval vi står inför. Det ska även bli intressant att se hur laget kan hantera allsvenskan då vi går in i den kommande säsongen som Svenska Mästare!

Lantz startade i 18 av Kalmars 30 allsvenska matcher.

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Senaste nytt