Torsdag 19 Maj
Stockholm

Kalmar FF:s vinst: 25,4 miljoner

Rydström och hans kompisar kan nog löneförhandla snart.
Rydström och hans kompisar kan nog löneförhandla snart. Foto: Scanpix

Den lilla småländska klubben är Sveriges andra rikaste fotbollsklubb.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Lagkaptenen Henrik Rydström har varit med ända från början. Han började när Kalmar FF var vilken klubb som helst och nu har han förlängt kontraktet till 2012 med en av Sveriges rikaste klubbar - alla kategorier.

- Jag tänker nöta ut det, här ska inte ångras någonting, säger Henrik Rydström till Östran.

Under sina 18 år i klubben har han kvalat till allsvenskan, vunnit SM-guld och förra säsongen spelade han även Champions League-kval med Kalmar FF. Champions League-pengarna gav, tillsammans med försäljningen av spelare som Patrik Ingelsten, David Elm och Rasmus Elm, klubben en vinst på 25,4 miljoner kronor. Nu uppgår klubbens egna kapital till 71,7 miljoner kronor. Bara förhandlingskungen Hasse Borgs Malmö FF är bättre.

– Vi mötte upp en guldsäsong med väldigt bra siffror i tv-intäkter, publikintäkter och souvenirförsäljning. Dessutom har den allmänna konjunkturen drabbat oss även om vi varit relativt stabila på intäktssidan, säger sportchefen Svante Samuelsson till Barometern.

Pengarna kommer till stor del investeras i klubbens nya arena.

Kommentera
Kopiera länk
Dela