Tisdag 22 Jun
Stockholm

Krisklubben krävs på miljonbelopp

Fotboll
Fortsatt rörigt i Bajen. Foto: JanErik Henriksson/SCANPIX

Den italienska advoktbyrån som från början skulle hjälpa Hammarby att sälja Linus Hallenius kräver Stockholmsklubben på miljonbelopp.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

STOCKHOLM. Linus Hallenius infekterade övergång till Genoa fortsätter. Klubbens förhandlare Oliver Cabrera, som talade ut på Nyheter24 efter tumultet, valde att plocka in advokatbyrån CBA för att hjälpa superettanlaget med försäljningen av klubbens stjärnskott. För arbetet krävde företaget 800 000 euro av totalt 25 miljoner kronor som kubben skulle få.

Bajens styrelse stoppade den affären och valde att själva förhandla fram en ny övergångssumma. Enligt Aftonbladet kräver nu advokatbyrån pengar av klubben.

– Ja, jag förväntar mig att få betalt. Självklart. Jag har anlitats av Hammarby under en fullt giltig och riktig överenskommelse i relation till den lyckade övergången för Linus Hallenius till Genoa, säger Luca Ferrari på advokatbyrån till tidningen.

Därmed kan Hammarby bli av med cirka en miljon om deras avtal fortfarande gäller.

Kommentera
Kopiera länk
Dela