Nyheter24
Annons

Hamréns försvar: "Vi hade ingen markering på Sjevtjenko"

Publicerad: 12 juni 2012, kl. 12:54
Uppdaterad: 12 juni 2012, kl. 17:14
Zlatan var nära - men inte tillräckligt uppmärksam.

KIEV. Allt var upplagt för fest. Zlatan hade gett Sverige ledningen och skulle nu "spela sitt spel" inför en stor svensk publik på Olympiastadion i Kiev.

Men en viss Andrei Sjevtjenko dök upp som gubben i lådan två gånger om och sänkte Sverige i EM-premiären. Efteråt ställde alla frågan: Vem skulle markera Ukrainas bäste målkung genom tiderna vid 2-1-målet? Erik Hamrén gav oss svaren i dag: Ingen.

– Vi har en kombination av markerings- och zonförsvar. Vi hade ingen markering på Sjevtjenko i går, sa förbundskaptenen på dagens presskonferens.

Borde ni haft det?

– Ja, kanske det. Men då hade kanske någon annan gjort mål i en annan situation.

Hamrén menar att Zlatan Ibrahimovic, kapten, en av landslagets mest rutinerade spelare och van vid täta toppmatcher, borde ha varit mer vaksam vid 1-2-målet.

– Hade Zlatan varit lite observantare där hade han vunnit den duellen.

Nyheter24:s EM-experter dömer ut markeringsspelet

Även Rami Shaaban, Nyheter24:s EM-expert tillika före detta landslagsmålmålvakt, ställde sig frågande till Sveriges markeringsspel under hörnan:

- Man har inte råd att tappa Sjevtjenko så där, skriver han i sin matchanalys på Nyheter24.

Nyheter24-krönikören Ola Wenström var även missnöjd med Lustigs agerande.

- Att markera Sjevtjenko är naturligtvis en sak, det har många misslyckats med genom åren, men att hålla en stolpe ska väl inte vara så förbaskat avancerat?

*****                         

UEFA EURO 2012 TM by Carlsberg ger dig de senaste nyheterna, intervjuerna, klippen och resultaten direkt i din mobil. Du missar inte en enda minut av mästerskapet och det känns som om du satt på självaste fotbollsarenan i EM-finalen. Du hittar också närmaste krog med Bar Finder. Sommaren är räddad!  Appen hittar du här.

Följ fotbollsfesten på Nyheter24

Senaste nyheterna, skadeläget, de bästa krönikörerna och mycket mer. I sommar kommer Nyheter24 punktmarkera EM-slutspelet i Ukraina. Vi kommer att finnas på supporterlägret Camp Sweden samt följa Zlatan & Co: på plats i Kiev. Det blir många nyheter om alla EM-länder, mycket webbteve och ännu fler bilder. Följ med oss på den stora EM-resan!

EM-bloggar:

Avgå alla - med Johan Andersson

EM-reportern - med Emil Schälin

Kommentarer

Annons
Annons
Annons