Fredag 7 Maj
Stockholm

Juande Ramos: Allt är mitt fel

Den pressade Tottenham-tränaren tar på sig skulden för allt som gått fel i år.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Klassiska Tottenham åkte på en ny förlust i söndags mot Stoke. Och klubbens sämsta start sedan Titanic sjönk är ett faktum. Samtidigt fick de tre av fyra försvarare antingen utvisade eller skadade. Vilket knappast bådar gott för framtiden. Nu är klubben fast i botten av Premier League, tre poäng efter ett annat krislag Newcastle. Efter matchen mot Stoke fick tränaren Juande Ramos återigen chansen att beklaga sig.

– Allt börjar med mig och jag är minst sagt orolig, säger spanjoren.

Tottenham som inför säsongen sågs som ett lag för den övre halvan har chockat fansen med återkommande usla resultat. 1-2-förlusten mot Stoke kan nu ha varit spiken i kistan för Ramos. Men själv säger han sig inte veta hur länge han blir kvar.

– Jag vet faktiskt inte om jag kommer att träffa klubbens ordförande (Daniel Levy) den här veckan, han är upptagen med affärer, säger Ramos till The Sun.

Kanske är Levy upptagen med att hitta en ny manager för det sjunkande skeppet.

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela