Har avgått.
Har avgått. - Foto: HICKSSPORTSGROUP

Liverpool-bas avgick efter supporterbråk

Att kalla en supporter för ”fuckface” och be honom dra åt helvete blev lite för mycket för Tom Hicks Junior, son till Liverpools ägare. Nu lämnar amerikanen klubbens styrelse.


Tom Hicks Junior, son till Liverpools delägare Tom Hicks, har avgått från både Liverpool och  dess ägare, företaget Kop Holdings. Detta efter ett ordkrig med Stephen Horner i supportergruppen Spirit of Shankly.

Hicks Jr kallade först Horner, 29, för ”idiot” när han hörde av sig angående klubbens situation och avsaknaden av transferpengar. I nästa mejl skrev han ”Blow me, fuckface. Go to hell. I'm sick of you”.

Delägarens son har redan bett om ursäkt, men har ändå nu lämnat sina uppdrag inom Liverpool och Kop Holdings, skriver Daily Mail.

Supportergruppen Spirit of Shankly ska bland annat ha skrivit ut Hick Jr's mailadress på sin hemsida och uppmanat fans att skriva till honom för att uttrycka sina åsikter. Det blev för mycket för ägarens son.

/
/
/
De senaste nyheterna direkt i din inkorg!