Onsdag 12 Maj
Stockholm

Mellbergs tränare fick kicken

1 av 3
Tvåa i ligan och avancemang i Champions League räckte inte för legendaren Zico.
2 av 3
Tvåa i ligan och avancemang i Champions League räckte inte för legendaren Zico. Foto: Scanpix
3 av 3

Tvåa i ligan och avancemang i Champions League räckte inte för legendaren Zico.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Olof Mellberg får ännu en ny tränare inom kort sedan brasselegendaren Zico fått kicken från Olympiakos. Zico ersatte i början av säsongen Temuri Ketsbaia. Ny tränare blir klubbens scout, serben Bozidar Bandovic.

Klubbens ledning är missnöjda med att Olympiakos hamnat sju poäng efter rivalen Panathinaikos i den grekiska ligan. Trots att klubben imponerat i Champions League och är klara för åttondelsfinal får Zico alltså gå.

Kommentera
Kopiera länk
Dela