Måndag 20 Sep
Stockholm

Skuldtyngda Arsenal vägrar sälja

Klubbens skuld uppe i 3,8 miljarder – ordföranden vill inte sälja spelare.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Bygget av Arsenals nya stadion har lett till att klubbens skulder blivit allt större. De är nu uppe i 3,8 miljarder kronor, rapporterar The Telegraph. Men klubben tänker inte betala av på den enorma skulden genom att sälja sina bästa spelare, säger Arsenals ordförande Peter Hill-Wood.

– Jag tror inte att det är kommersiellt gångbart för oss att sälja våra bästa spelare för nästan någon summa alls, säger Hill-Wood till The Telegraph.

– Vi behöver inte. Om någon skulle ge oss 100 miljoner pund skulle vi vara tvungna att betala 40 miljoner i skatt på den förbannade saken och vad tusan ska vi göra med de 60 miljoner som blir över? säger Peter Hill-Wood som uppenbarligen inte ser "betala av på skulderna" som ett gångbart alternativ.

Arsenals ordförande vill hellre ha sportslig framgång.

– Jag skulle hellre ha ett par bra spelare. Vi kommer att motstå alla erbjudanden som görs för våra stjärnspelare.

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela